Pravidelné plavání kojenců má mnoho příznivých účinků na vývoj dítěte po psychické i fyzické stránce.
Dochází k upevnění láskyplného vztahu mezi rodičem a miminkem, ale i k postupnému seznamování s dětským kolektivem. Obecně lze říci, že děti navštěvující plavecké kursy jsou aktivnější, lépe se soustředí, lépe koordinují pohyby a ovládají své tělo, ale také se umějí lépe prosadit, lépe navazují kontakty a uplatňují se ve skupinách. Děti, které chodí plavat i lépe prospívají – ve vodě se příjemně unaví a poté lépe spí i jí.

Zároveň dochází k posilování vůle a vytrvalosti, zlepšení rovnováhy a orientace v prostoru, získání citu pro vodu. Plavání přispívá také k otužování dítěte, pozitivní je i vliv na držení těla či oběhový systém a dýchání.

Pro hyperaktivní děti je plavání jednou z možností, jak vybít přebytečnou energii, jiným naopak pohyb ve vodě pomáhá jako účinný způsob rehabilitace.

V tomto věku se jedná o nejvhodnější pohybovou aktivitu, která stimuluje motoriku dítěte a přináší nové zážitky.

V neposlední řadě se jedná i o prevenci před utonutím.

Kojencům je voda dobře známa již z prenatálního období. Po narození má první kontakty s vodou při koupání. Teplota vody by neměla přesahovat 37°C, postupně můžete děťátko připravovat na vodu o něco chladnější, aby si pomalu zvykalo na teplotu vody v bazénu. Ta bývá pro dětské kursy přihřívána na teplotu okolo 30°C.

Jako příprava před klasickými kursy plavání kojenců (zpravidla ve věku od cca 6 měsíců) jsou nabízeny kursy ve vanách, které se mohou konat buď v areálu plaveckých škol, tak i u vás doma za přítomnosti instruktorky. Jejich cílem je naučit rodiče základní manipulaci s dítětem a dětem usnadnit přechod do kursů v bazénu.

První návštěva bazénu

Důležité je, aby se dítě cítilo ve vodě dobře. K tomu napomůže těsný fyzický kontakt s rodičem, různé rituály, na které je vaše dítko zvyklé, i vaše vysvětlování nových podnětů, čímž dítě zároveň seznamujete s novým prostředím.

Do vody vstupujte postupně, nespěchejte. Poté, co se miminko namočí, zbytečně jej nevyndavejte z vody – zabráníte možnému prochlazení. Až si dítě na pobyt ve vodě zvykne, můžete uvolnit fyzický kontakt, uchopit dítě za hrudníček a pomalu s ním začít ve vodě pohybovat. Začněte ve vertikální poloze, která navodí pocit „nadnášení“ ve vodě a stimuluje děti k pohybu nožičkama. Zkuste pomalé pohyby nahoru a dolů, poté i ze strany na stranu.

Později vyzkoušejte i polohu na bříšku a na zádech – vždy nechte dítěti dostatek času, aby si mohlo na novou polohu zvyknout. Důležité je provádět všechny pohyby pomalu a plynule, tak aby dítě mělo pocit jistoty. Dobré je při tom dětem povídat a povzbuzovat je.

Pokud dojde k situaci, že si dítě „lokne“ držte ho u Vašeho těla ve vzpřímené poloze.

Nezapomínejte neustále chválit!
Důležité je nezklamat pocit důvěry a bezpečí!

V některých bazénech jsou u kojenců vyžadovány klasické či jednorázové plavky.
Poslední jídlo je doporučováno cca 1 hodinu před plaváním, aby dítě netrpělo nevolností

Na co se zaměřit při výběru vhodného plaveckého kursu:

1. Zjistěte si, kde všude ve vašem okolí kursy plavání probíhají. Kromě kursů v klasických plaveckých areálech existují i specializovaná centra zaměřená pouze na dětské kursy.

2. Informujte se na hygienické stanici, zda bazén splňuje podmínky pro plavání miminek.

3. Zjistěte si, zda instruktorky vlastní Osvědčení o absolvování kursu pro instruktorky kojeneckého a batolecího plavání.

4. Informujte se na reference plavecké školy či klubu – nejdůležitější je spokojenost dětí i jejich maminek.

5. Zjistěte si nejen cenu kursu, ale i počet dětí ve skupince a možnosti nahrazování jednotlivých lekcí – až poté vyhodnoťte finanční výhodnost.

6. Pokud máte problémy se zády, zjistěte i hloubku bazénu (ideální je hloubka okolo 1,3 m).